Сайт вчителя біології та хімії Чечельницької В.І.

Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [10]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Мої статті

Плід та його будова

Тема.                     Плід. 
Будова та різноманітність плодів

  Мета: сформувати поняття про плоди, особливості будови плодів, показати їх різноманітність і значення в житті людини; дати поняття “сухі” та “соковиті” плоди;  розвивати вміння знаходити подібні й відмінні ознаки плодів; розвивати логічне мислення, інтелектуальні та творчі здібності,  уміння спостерігати та робити відповідні висновки та узагальнення; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до рослин.

Основні поняття і терміни: сухі та соковиті плоди (ягода, кістянка, яблуко, гарбузина, біб, коробочка, стручок, стручечок, горіх, горішок, сім'янка, зернівка), однонасінні й багатонасінні плоди, супліддя.

Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда, розповідь з елементами бесіди); наочні (демонстрація таблиць; практичні (виконання лабораторної роботи); репродуктивні (бесіда) та пошукові (евристична бесіда, створення та розв'язування проблемних ситуацій); самостійна робота учнів з підручником.

Обладнання: набори сухих плодів (зернівка, сім'янка, біб, коробочка, стручок) і соковитих (ягода, кістянка); додатки "Типи плодів",

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Кожен учень отримує кольорові смужки. Кожен колір – умовний знак емоційного настрою (стану)

  • червоний – радісний, захоплений
  • синій – незадовільний, сумний
  • білий – байдужий, невизначений
  • зелений – спокійний, врівноважений

Ви, напевне, чули про незвичайну пташку колібрі. Так от, ця маленька істота за одну секунду (зверніть увагу!) робить 200 помахів крильми. Тож бажаю вам сьогодні, дорогі діти, такої ж невтомної працездатності на уроці як у тої колібрі.

Праця звеличує людину, допомагає розгадувати їй таємниці  Всесвіту, Людини. Тож, нехай наша спільна праця стане творчою та плідною і допоможе нам розгадати деякі таємниці Природи.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

2.   Завдання на картках.

— Розташуйте процеси в порядку того, як вони відбуваються при заплідненні:

а) утворення і ріст пилкової трубки;

б)    пилок потрапляє на приймочку маточки;

в)   злиття одного сперматозоїда з яйцеклітиною, а другого — з
          центральним ядром;

г) рух сперматозоїдів пилковою трубкою до зародкового мішка.

— Розташуйте процеси в порядку того, як вони відбуваються при утворенні насіння:

а)   ділення зиготи й утворення зародка;

б)   утворення покривів насінини;

в) поділ клітин заплідненого центрального ядра й утворення ендосперму.

Гра в слова

1. Орган, за допомогою якого розмножуються і розповсюджуються рослини.

2. Яку будову має насінина?  (зародок + ендосперм)

3. Як називається нижня розширена частина маточки?  (зав’язь)

4. Як називається розросла і видозмінена стінка зав'язі? (оплодень)

5. Як називається видозмінена в процесі запліднення квітка, де достигає насіння?

Біологічна міні-вікторина

1. Із чого утворюються плід і насінина?

2. Які умови необхідні для утворення в рослин плодів і насінин?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Люди здавна вирощують рослини задля плодів. Це знайомі вам овочеві та фруктові рослини.

Починається демонстрацією плодів, серед яких є цибулина, коренеплоди буряка, моркви, редьки та бульби картоплі.

Щоб уникнути ототожнення плодів з іншими органами рослин, які вживаються в їжу, учням пропонується відповісти на таке проблемне запитання:

Чи можна цибулину, коренеплоди та бульби віднести до плодів? Відповідь обгрунтуйте.

Порівняння допомагає учням зробити висновок, що лише плоди мають насіння, в інших органах (коренеплодах, бульбах, цибулинах) його немає.

 Що таке плід, яка його будова ми сьогодні і вивчимо на уроці.

Отже тема нашого уроку «Плід. Будова та різноманітність плодів.»

4.   Вивчення нового матеріалу.

Квіткові рослини мають ще назву покритонасінні, адже у цих рослин насінина під час свого розвитку вкривається оплоднем. Так формується репродуктивний орган квіткових рослин - плід. До рослини він кріпиться за допомогою плодоніжки

Розповідь. Плід — це орган, призначений для захисту насіння, а часто і для його поширення. Плід утворюється з квітки в результаті змін, які відбуваються в ній після запліднення. У деяких рослин плоди утворюються без попереднього запліднення. Вони зазвичай не містять насіння (деякі сорти винограду, груші, цитрусові).

Оплодень утворюється насамперед зі стінок зав'язі (плоди вишні, персика, сливи) і складається з трьох шарів - зовнішнього, середнього та внутрішнього.

Проте у формуванні оплодня можуть брати участь й інші частини квітки: квітколоже, основи тичинок, чашолистків та пелюсток (наприклад, плоди яблуні, суниць, помідорів).

Плоди надзвичайно різноманітні за розмірами, формою, будовою оплодня, забарвленням, способом розкривання.

Які існують типи плодів? У випадку, коли квітка має лише одну маточку, з неї утворюється один простий плід (наприклад, у пшениці, вишні). За наявності у квітці декількох маточок виникає і відповідна кількість дрібних плодиків. Вони разом утворюють збірний, або складний, плід, як у малини чи ожини.

Інколи в дуже щільних суцвіттях плоди, кожен з яких виникає з окремої квітки, зростаються між собою. Вони утворюють супліддя, наприклад у шовковиці, ананаса

                                  

Усі ви куштували плоди помідорів чи вишні. Мабуть, ви звернули увагу на те, що плід вишні містить лише одну насінину, а плід помідора – багато. Тому за кількістю насінин плоди поділяють на однонасінні, що мають лише одну насінину (крім вишні, такі плоди мають також абрикос, соняшник, пшениця та багато інших), та багатонасінні, які містять багато насінин (наприклад, у гарбуза, кавуна, гороху).

Різноманітність плодів зумовлюється переважно будовою оплодня, способами розкривання, особливостями їхнього розвитку і поширення.

Залежно від консистенції та будови оплодня плоди поділяють на соковиті та сухі.

(Клас поділено на 2 групи, кожна вивчає  окремо соковиті і сухі плоди (4 хв)

Соковиті плоди мають соковитий, м'ясистий оплодень:

  • ягода — соковитий, багатонасінний, нерозкривний плід (виноград, помідор, смородина, аґрус, чорниці, картопля);
  • кістянка — здебільшого однонасінний плід, в якого під шкіркою міститься м'ясистий м'якуш, а всередині — дерев'яниста кісточка, в якій є насінина (абрикос, вишня, слива);
  • яблуко — багатонасінний плід, у формуванні якого беруть участь не тільки стінки зав'язі, а й інші частини квітки. В яблуні в плоді можна побачити п'ять гнізд, в яких містяться по дві насінини. Плід яблуко розвивається в яблуні, груші, айви;
  • гарбузина — плід гарбуза, огірка, кавуна, дині;

                             

Соковиті плоди: гарбузина (1,6), ягода (2, 5), кістянка (3, 4), яблуко (7)

Сухі плоди мають сухий оплодень. Вони можуть бути розкривні та нерозкривні.

Розкривні сухі плоди містять більш ніж одну насінину. При дозріванні ці плоди розкриваються, і насіння з них випадає. До таких плодів належать листянка (магнолієві, деякі жовтецеві, розові), біб (горох, квасоля, соя, робінія, буркун, конюшина), стручок (капуста, редька, гірчиця), стручечок (грицики, талабан), коробочка (бавовник, мак, блекота).

Нерозкривні сухі плоди: горіх (дуб, ліщина, бук), горішок (гречка, липа), сім'янка (соняшник, кульбаба, ромашка), зернівка (пшениця, ячмінь та інші види з родини злаків), крилатка — всі однонасінні.

                                            

Сухі плоди: біб (1), стручок (2), стручечок (3), коробочка (4, 5, 7), горіх (6), сім'янка (8), зернівка (9)

З усіх розглянутих типів плодів найпоширені сухі розкривні плоди. Друге місце посідають плоди з сухими і нерозкривними оплоднями, рідше трапляються соковиті плоди.

5. Узагальнення і систематизація вивченого.

Лабораторна робота № 10

Тема: Будова і різноманітність плодів.

Мета: ознайомитися з будовою плоду на прикладі кістянки або ягоди;  навчитись визначати типи плодів залежно від будови оплодня, кількості насінин.

Обладнання, матеріали: свіжі плоди різних рослин та їхні гербарні зразки, препарувальний набір, муляжі, таблиці.

(інструктаж з БЖД)

Хід роботи:

1. Розгляньте  запропонований соковитий плід. Зверніть увагу на шкірястий зовнішній шар (екзокарпій)  оплодня

2. Розріжте плід на дві половини.

3. Розглянте середній (мезокарпій) та внутрішній (ендокарпій) шари. Зясуйте, м’ясисті чи дерев’янисті вони. Полічіть кількість насінин.

4. Визначте за визначеними особливостями тип плода.

5. намалюйте в розрізі соковитий плід, я ким ознайомилися. Підпишіть шари цифрами, під якими їх перелічено. Впишіть замість крапок назву типу плода

6. Розглянте плоди. Знайдіть соковиті та сухі.

7. Соковиті плоди поділіть на однонасіння та багатонасінні. Визначте їхні типи.

8. Поділіть сухі плоди на однонасінні та багатонасінні. Визначте їхні типи.

9. результати ваших досліджень занесіть до таблиці.

Зробіть висновок.

Біологічний диктант

1. Плід у вишні…

2.Плоди, у яких міститься кілька насінин, називаються…

3.Плоди, оплодень яких містить багато води….

4.Плід у кавуна…

5. Плоди, у яких міститься одна насінина, називаються…

6. Плід у соняшника..

    6. Підсумки уроку, аргументація оцінок.

  1. Домашнє завдання. Вивчити  параграф 31, опрацювати подані в кінці тексту запитання.

 

Категорія: Мої статті | Додав: Malutka (13.11.2014) | Автор: Чечельницька В.І.
Переглядів: 4739 | Рейтинг: 3.5/2
Всього коментарів: 0
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples

  • Сайт розробила:
    Чечельницька В.І.