Мета: повторити та узагальнити знання про основні класи неорганічних сполук, про їх склад, назви, класифікацію, фізичні властивості; розвивати вміння складати формули речовин за їх назвами та давати назви речовинам за їх формулами; активізувати розумову діяльність учнів, створити умови для взаємодії та взаємодопомоги учнів під час навчання.
Обладнання: періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, роздатковий матеріал.
Тип уроку: узагальнення знань.
Структура уроку:
- Організаційний етап.
- Повторення і закріплення знань.
- Узагальнення знань.
- Підбиття підсумків уроку.
- Домашнє завдання.
Хід уроку:
- Організаційний етап.
Урок проводиться в формі змагання.
- Повторення та закріплення знань.
( команди дають визначення термінам, помічники фіксують правильні відповіді, кожна правильна відповідь - фішка)
- Дати визначення:
- оксидам;
- основам;
- кислотам;
- солям.
- Як класифікують:
3. Як визначити валентність кислотного залишку?
4. Як визначити основність кислоти?
5. Як утворюються назви: оксидів, основ, кислот, солей.
- « У кожного своє місце»
З наведеного переліку формул виписати окремо оксиди, кислоти, основи, солі.
(завдання виконується кожним учнем на окремому бланку, які збирають помічники).
NaOH, HCl, CaCl2, H2SO4, CuO, H2S, ZnO, Fe(OH)3, NaNO3, CO, HNO3, SO2,Mg(OH)2, AlPO4.
( з кожної команди по одному учню працюють біля дошки)
Завдання: у кожному рядку викреслити формули речовин, які не належать до певного класу речовин.
( завдання на картках, додаток № 1).
На картках приведені назви речовин, написати їх формули(кожен учень виконує завдання у зошитах, додаток № 2).
Кожному учневі з команди видається бланк на якому приведена умова задачі, робота виконується індивідуально кожним учнем. Використовую задачі на знаходження « кількості речовини», « маси речовини».
Час виконання 3 – 5 хв. Бланки з виконаним завданням збирають помічники.
- Узагальнення знань.
Тестова робота на два варіанти.
( додаток №3)
- Підбиття підсумків уроку.
- Домашнє завдання.
Додаток № 1
CO2
|
SO3
|
MgO
|
HCl
|
BaO
|
HNO3
|
H2S
|
H3PO4
|
CuSO4
|
H2 SO4
|
Додаток № 2
Натрій оксид, хлорид на кислота, Барій карбонат, сульфідна кислота, Натрій гідроксид, Ферум(ІІІ) гідроксид, Ферум (ІІ) хлорид.
|
Додаток № 3
ОКСИДИ. ОСНОВИ.КИСЛОТИ.СОЛІ.
1.Складні речовини, які складаються
з двох елементів один з яких
Оксиген, називають:
а) оксиди; б) основи; в) солі.
2. Основи бувають:
а) розчинні; б) основні; в) кислотні
3. До складу молекули кислоти входить обов'язково
атом:
а) Оксисену; б) Гідрогену; в) металу.
4. Вкажіть групу речовин, що містить
лише оксиди:
а) MgO, CaO, HCl;
б) ZnO, SO2, CuO;
в) NaOH, HI, CO2.
5. Речовина, яка має формулу NaNO3 дноситься до
класу:
а) оксидів, б) кислот, в) солей.
6. Установіть відповідність між
назвами оксидів та їх хімічними
формулами:
а) Магній оксид 1. FeO
б) Ферум (II) оксид 2. ZnO
в) Цинк оксид 3. MgO
7. Установіть відповідність між
хімічними формулами основ та їх
назвами:
1. NaOH a) Алюміній гідроксид
2.Cu(OH)2 б) Натрій гідроксид
3.Al(OH)3 в) Купрум(II) гідроксид.
8. Валентність гідроксогрупи :
а) I; б) II, в) III
9. Напишіть формули речовин:
а) Натрій гідроксиду;
б) Сульфур (VI)оксиду.
|