10 клас
Тема «Мінеральні добрива. Класифікація добрив, їх значення»
Мета: узагальнити й розширити знання учнів про види добрив; вивчити способи визначення мінеральних добрив; закріпити навички розв'язання розрахункових і експериментальних завдань; сприяти розвитку мовної культури учнів.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.
Форма уроку: семінар.
Устаткування й реактиви: зразки добрив, пакетики з добривами, чисті пробірки, вода, гідроксид кальцію (у твердому стані), скіпка, що жевріє;
таблиці, необхідні під час уроку.
Міжпредметні зв'язки: біологія (використання добрив); математика (розрахунок масової частки); географія (розповсюдження солей в природі). Форми й методи роботи учнів на уроці: робота зі зразками добрив, виготовлення таблиць, самостійна робота з додатковою літературою, виконання завдань, проблемно-пошуковий метод.
Підготовка до уроку.
Попередньо клас розподіляють на групи фахівців (по 4—5 у кожній групі). Кожній групі заздалегідь пропонуються питання, на які учні повинні підготувати відповіді. У класі члени однієї групи розташовуються за одним столом, на якому встановлюється табличка із вказівкою спрямованості фахівців. Окремо готується учень, який буде фермером.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ.Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Я думаю, що кожен із присутніх повинен мати уявлення про предмет обговорення уроку. В нашій країні велика увага приділяється хімізації сільського господарства. Одним із напрямків розвитку сільського господарства є раціональне використання фактора підвищення родючості ґрунту. Існує спеціальна наука про живлення рослин і застосування добрив – АГРОХІМІЯ
Отже, що таке добрива? Що це за речовини? Для чого Їх вносять у грунт, ми і з’ясуємо на уроці. (тема нашого уроку «Мінеральні добрива. Класифікація добрив, їх значення»
Сьогодні до нас на урок прийшов фермер-початківець. Він тільки розпочав займатися фермерською справою й у нього виникло дуже багато питань, причому ці питання до різних фахівців. Втім, нехай наш фермер сам розповість про проблеми, з якими йому необхідно впоратися.
ІІІ. Узагальнення й систематизація знань
Фермер. У перший рік мого фермерства я не використовував ніяких добрив і в результаті одержав менше врожаю, ніж планував. Скажіть, що таке мінеральні добрива і чи є докази збільшення врожаю картоплі й пшениці при їх використанні.
Аграном 1. Мінеральні добрива — це солі, що містять елементи, необхідні для розвитку рослин, і використовуються для одержання високих урожаїв. Розглянемо докази збільшення врожаю при внесенні 1 кг мінеральних добрив у ґрунт.
Середні збільшення врожаю картоплі й пшениці (кг) при внесенні у ґрунт 1 кг мінеральних добрив
Живильна речовина
|
Картопля
|
Пшениця
|
Азот
|
120
|
12-15
|
Фосфор (Р2О5)
|
40-50
|
7-8
|
Калій (К2О)
|
40-50
|
3-4
|
Фермер. Я чув, що за видами живильних елементів мінеральні добрива діляться на азотні, |фосфорні, калійні тощо. За агрохімічним значеням добрива ділять на прямі, які є джерелами живильних елементів для рослин, і ґрунтові, які поліпшують властивості ґрунту. Яким є значення кожного виду добрив?
ДОБРИВА
Мінеральні Органічні
Нітратні Гній, компост,
Фосфатні послід,зелені добрива
Калійні
Мікродобрива (солі мікроелементів)
Аграном 2. Найбільш важливими вважаються азотні, фосфорні й калійні добрива. Залежно від якості ґрунту й культури сільськогосподарських рослин їх вносять у ґрунт окремо або у вигляді сумішей.
Фосфор підвищує сухо- і морозовитривалість, сприяє накопиченню у рослинах цінних речовин.
Азот відіграє особливу роль у харчуванні рослин. Він входить до складу хлорофілу й білків, які є основою тваринної тканини. Рослини засвоюють азот, що міститься у ґрунті у вигляді мінеральних солей.
Калій поліпшує водний режим рослин, сприяє обміну речовин і утворенню вуглеводів, накопиченню крохмалю в картоплі, сахарози в цукровому буряку, а також підвищує сухо- і морозостійкість рослин. Розглянемо різні види добрив, їхні хімічні формули і вміст основної живильної речовини.
Характеристика добрив
Назва
|
Хімічні формули
|
Вміст основної
живильної
речовини (в %)
|
Фосфорні добрива
|
Фосфоритне борошно
|
Са3(РО4)2
|
Р2О5
(19-25%)
|
Суперфосфат простий
|
Са(Н2Р04)2
з домішкою гіпсу СаS04
|
Р2О5
(16-20%)
|
Суперфосфат подвійний
|
Са(Н2Р04)2
|
Р2О5
(38-50%)
|
Азотні добрива
|
Аміачна селітра (нітрат амонію)
|
NH4NO3
|
N
(32-35%)
|
Сульфат амонію
|
(NН4)2S04,
|
N
(20-21%)
|
Натрієва селітра (нітрат натрію)
|
NaNO3
|
N
16%
|
Хлористий
амоній
|
NН4С1
|
N
(24-25%)
|
Сечовина
|
CO(NН2)2
|
N
(42-46%)
|
Калійні добрива
|
Хлористий калій
|
КС1
|
К02О
(50-62%)
|
Сульфат калію
|
К2 SО4
|
КО2О
(48-52%)
|
Каїніт
|
КС1 . Мg S04 . 3 Н20 + NаСІ
|
КО2О
|
Змішані та складні добрива
|
Амофоска
|
(NН4)2НРО4 . (NН4)2 SO4 + КС1
|
N
(11-12%)
P2 O5
(11-16%)
K2O
(15-20%)
N
(12-20%)
P2 O5
(10-14%)
K2O
(10-21%)
|
Нітрофоска
|
NH4N03 + СаНРО4 + СаС03 + КС1
NH4N03+ СаНРО4 +(NН4)2НР04 +
+ СаS04 . 2Н2О + КС1
або
NH4N03 + (NН4)2НР04 + КС1
|
Фермер. Що таке мікродобрива й для чого вони потрібні?
Агроном 3. Для нормального росту й розвитку рослин необхідні хімічні елементи, вміст яких у рослинах не перевищує сотих часток відсотка. Ці
елементи називаються мікродобривами. Їхня роль, незважаючи на мізерні кількості в рослинах, дуже значна. До мікродобрив належать Бор, Манган,
Купрум, Цинк, Молібден, Кобальт, Йод та інші елементи. Мінерали можуть надходити у ґрунт із мінеральними добривами. Так, з 1 т нітрофоски вноситься 15 г Мангану, 15 г Купруму, 5 г Бору.
Однак таких кількостей часто недостатньо
Характеристика мікроелементів
Мікроелемент
|
Його значення для рослин
|
Вміст у добривах
|
Бор
|
Його нестача у ґрунті викликає захворювання рослин (відмирання верхівки в льону, гнилизна серцевини в кормового буряка тощо); знижує врожайність.
|
1. У борній кислоті
(Н3В03) і бурі (Na2B4O7)
2. Зола, торф, гній (1 кг золи містить 200—700 мг Бору,
1 кг гною й торфу — близько
20 мг Бору)
|
Цинк
|
Його нестача
призводить до вповільнення росту й захворювання рослин (зменшення розмірів листків та їхнє знебарвлення).
|
1. Промислові відходи.
2. Сірчанокислий
і хлористий цинк.
|
Манган
|
Нестача у ґрунті сприяє жовтизні листків у картоплі, капусти, томатів. На відсутність Мангану особливо реагують пшениця, овес, кукурудза, плодові рослини.
|
1. Манганове добриво одержують
зі шламу (МпО2 ),
МпО й органічні речовини).
2. Сульфат мангану, хлорид
мангану, нітрат мангану
|
Купрум
|
Відсутність у ґрунті викликає захворювання у злаків («біла чума»), також чутливі до нестачі Купруму плодові дерева.
|
1. Руди, що містять мідь.
2. Мідний купорос.
|
Фермер. Значення добрив і мікродобрив, як видно з таблиць дійсно велике, а як же наші предки одержували, скажімо, селітру для використання у своєму господарстві?
Історик. За старих часів, як відомо, для видобутку селітри використовували сольові нарости, які брали із сирих стін кам'яних будівель. На початку літа їх зіскрібали, додавали поташ і варили, потім кристалізували. Із суміші нітратів амонію й кальцію, що містяться в тих наростах і одержували калійну селітру (нітрат калію). Даний процес одержання калійної селітри можна подати у вигляді рівнянь:
2NН4N03 + К2С03 = 2КNО3 + 2NH3 + С02 + Н2О;
Са(NO3)2 + К2С03 = 2КNO3 + СаС03.
Пізніше, з XV століття селітру почали одержувати із «селітряниць» — спеціальних ям, заповнених органічними відходами. Вміст селітряниць, у яких утворювався нітрат амонію, піддавали варінню з поташем.
Хочу додати до екскурсу в історію мінеральних добрив, що спочатку добривами були природні сполуки, не очищені, а просто розмолоті. Крім корисних речовин такі добрива містили і не потрібні, а часом навіть і шкідливі. Таким чином засмічувалися поля, а на перевезення цього баласту витрачалися додаткові кошти.
Фермер. Чи правда, що в золі теж містяться важливі добрива?
Ботанік 1. При спалюванні рослинних речовин (дерев, соломи й іншого) утворюється зола. При спалюванні органічна речовина окиснюється до вуглекислоти й води. Вони звітрюються, також звітрюється молекулярний азот. Але частина вуглекислоти зв'язується калієм і кальцієм, які містяться в деревині, у карбонаті калію й кальцію. Невелика частина кальцію залишається у вигляді оксиду кальцію. Крім того, у золі є магній у вигляді карбонату магнію.
Фермер. Чи будуть відрізнятися сполуки золи, отримані в результаті спалювання, наприклад, сосни й житньої соломи?
Ботанік 2. Залежно від органічної речовини, що спалюється, сполуки золи можуть бути різними.
Розглянемо хімічний склад золи, отримані в результаті спалювання сосни й житньої соломи.
Порівняльний хімічний склад золи сосни й житньої соломи (в %)
Хімічний склад
|
Сосна
|
Житня солома
|
Оксид фосфору (V)
|
2, 0
|
4, 7
|
Оксид калію
|
6, 9
|
16, 18
|
Оксид кальцію
|
31, 80
|
8, 5
|
Фермер. Які властивості має зола?
Хімік 1. Для того, щоб переконатися в тому, що зола має лужні властивості можна провести нескладний дослід. Щіпку золи поміщаємо у склянку, заливаємо невеликою кількістю води, і перемішуємо, до деякого розчинення золи. Отриманий розчин відфільтровуємо в іншу склянку. В отриманому безбарвному, прозорому фільтраті містяться в розчиненому вигляді різні солі й у першу чергу — поташ (К2С03). Карбонат калію має так звані лужні властивості, щоб переконатися в цьому до отриманого розчину додамо декілька крапель фенолфталеїну, і розчин забарвлюється в малиновий колір.
Фермер. Як можна визначити: містить добриво аміак чи ні?
Хімік 2. Зола як луг може бути використана як хімічний реактив для визначення виду добрива: містить воно аміак чи ні. Для цього просіяну крізь сито золу й порошок випробуваного добрива насипають у пробірку. Отриману суміш обливають гарячою водою, ретельно перемішують і визначають за запахом присутність аміаку.
Фермер. А як одержують добрива? Де економічно вигідно будувати виробництва з одержання добрив?
Хімік-технолог. Виробництво суперфосфату засноване на реакції:
Са3(Р04)2 + 2Н2S04 = Са(Н2РО4)2 + 2СаS04.
Як видно з реакції, для нього потрібні фосфати й сірчана кислота. Сірчану кислоту, як відомо, одержують із колчедану:
4FеS2 + 1102 = 2Fе203 + 8S02;
2S02 + 02 = 2S03;
S03+Н20=Н2S04;
Природно, що таке виробництво доцільно будувати там, де є поклади фосфоритних мінералів або колчеданів.
Географ: Виробництво азотних добрив територіально тяжіє до коксохімічних підприємств і заводв переробки горючих газів(Горлівка, Сєвєродонецьк, Дніпродзержинськ). Заводи азотних добрив, що працюють на основі переробки природного газу, знаходяться у Рівному, Черкасах, Лисичанську.
Виробництво фосфатних добрив організовано на базі привізної сировини в Одесі, Вінниці, Сумах і Костянтинівці (Донецька обл.)
Центром виробництва калійних добрив є Передкарпаття (Калуш, Стебник). Виробництво цих добрив здійснюється на місцевій сировині.
Фермер. Мій сусід використовує стимулятори й мені рекомендує. Для чого потрібні стимулятори? Чи не шкідливі вони для сільськогосподарських культур?
Агрохімік 1. Стимулятори використовують для обробки насіння і рослин із метою пїдвищення врожаю, для прискорення дозрівання плодів, і гальмування росту рослин із метою затримки розвитку насіння, бульб, бруньок і квітів (особливо щоб уникнути весняних заморозків), для затримки проростання картоплі . Наприклад, застосування дефоліантів (речовин, що викликають опадання листя), дозволяє механізувати збирання врожаю бавовни, овочів та інших культур.
Фермер. Чи правда, що у фермерській справі не обійтися без отрутохімікатів?
Агрохімік 2. Для збереження рослин від знищення і псування шкідниками (комахами, гризунами ), використовують отрутохімікати.
Вони бувають як органічними, так і неорганічними сполуками. До неорганічних належать сполуки миш'яку, барію, міді, флуору, сульфуру, фосфору, ртуті
Фермер. Що таке пестициди? Які бувають пестициди?
Агрохімік. Препарати, які використовуються для захисту рослин, називають пестицидами.
Залежно від роду шкідників виділяють:
інсектициди — отрути для боротьби з комахами;
фунгіциди — отрути проти грибкових хвороб рослин;
гербіциди — отрути для боротьби з бур'янами;
зооциди — отрути для знищення гризунів.
Особливості пестицидів
Назва
|
Характеристика
|
Приклади і їхні формули
|
Інсектециди
|
Використовується для боротьби з комахами.
Бувають контактні, що вражають комах через зовнішні покриви, і кишкові, що вбивають при потраплянні до кишечника
|
1.Паризька зелень
Си(СН3СОО)2; ЗСи(АsО2)2 застосовується проти шкідників плодових дерев, овочевих культур, гусениць лугового метелика
2.Арсенат кальцію Са3(АsО4); використовується проти листогризучих гусениць, плодожерки.
3. Дихлордифенілтрихлоретан
(ДДТ) - ССl3СН(С 6 Н 4Сl2)2
ефективний проти шкідливих для рослин тварин, а також проти побутових паразитів
|
Фунгіциди
|
Використовуються проти грибкових хвороб
|
- . Сірчистий газ застосовують для обкурювання підвалів, льохів, овочесховищ проти цвілевих грибків і збудників захворювань. .
- Мідний купорос гарний проти збудників парші яблунь і груш
- Формалін застосовують у вигляді 40% розчину формальдегіду для протравляння насіння зернових культур від головні, а також як дезінфікуючий засіб
|
Зооциди
|
Застосовуються для боротьби із гризунами
|
1. Фосфід цинку — основний
препарат для боротьби із
гризунами.
2.«Крисид» вико
ристовують проти пацюків
і мишей на складах
|
Гербіциди
|
Використовуються для боротьби з бур'янами. Діляться на гербіциди суцільної дії, тобто ті, які діють на всі види рослин, і селективні, тобто такі, що вибірково нищать одні види рослин і не впливають на інші. Хімічна прополка гербіцидами прискорює цей процес у сотні разів
|
3 неорганічних гербіцидів
вибіркової дії особливе значення мають: нітрат і хлорид міді. Вони знищують бур'яни, не
впливаючи на культурні посіви
|
Треба пам'ятати, що всі отрутохімікати тим або іншим чином є токсичними для людини й теплокровних тварин, тому поводитися з ними потрібно обережно.
Фермер. Купуючи добриво в магазині, я забув його назву, але залишилося процентне співвідношення сполук цього добрива. Допоможіть визначити формулу й назву добрива за такими даними:
нітрогену — 12,2%, фосфору — 27%, гідрогену — 5,5%,
оксигену — 55,6%.
(NH4H2PO4 – дигідроортофосфат амонію)
(Група математиків вирішує це завдання.)
Фермер. Я переплутав мішки з добривами й тепер не можу визначити, де в мене які речовини. Так, я, наприклад, знаю, що одне із цих двох добрив калійна селітра, а друге — суперфосфат, (Віддає групі хіміків-лаборатнів пакетики, в яких містяться ці добрива). У цих двох пакетиках містяться сульфат амонію й кальцієва селітра.
(Пропонує хімікам наступну пару добрив). А тут — нітрат натрію й хлорид амонію. Я приніс вам зразки цих добрив, щоб ви могли визначити кожну із солей. (На столах в учнів групи «хіміків-лаборантів» заздалегідь підготовлені чисті пробірки й необхідні реактиви. Вони розпізнають кожне з добрив у пакетиках. Розповідають про зроблену роботу, демонструють результати дослідів.)
Фермер: Отже, можна зробити висновок, що чим більше вносити добрив, тим вищим буде врожай, тим більше прибутку отримає людина, тобто буде більше користі.
Еколог: Хочу вас застерегти, бо потужній потік добрив, спрямований у сільське господарство, призводить часом до сумних наслідків. Встановлено, що з усієї кількості добрив, що вносяться у грунт, рослина використовує лише 40 – 50 %. Решта хімікатів накопичується у землі,що призводить до втрати родючості грунту. Хімікатів у землі вже накопилося так багато, що потрібно кілька десятиріч, щоб вони розклалися, і ще стільки ж , щоб грунт відновив свою родючість.
У звязку зі збільшенням інтенсивності застосування добрив,особливо нітратних, вміст нітратів у грунті й рослинній продукції підвищується, що може призвести до харчових отруєнь і винекнення небезпечних хвороб.
Фермер. Дякую за відповіді на питання, які мене цікавили. Якщо мені ще буде потрібна допомога, то я впевнений, що знайду її у вас.
IV. Підбиття підсумків уроку
Учитель ще раз підкреслює значення добрив в сільському господарстві. Оцінює роботу учнів.
Для існування будь – якого живого живого організму – тваринного чи рослинного – потрібні поживні речовини. Три елементи життя – Нітроген, Фосфор, Калій – потрібні рослинам понад усе, вони переходять у листки, стебла, плоди.
Нітратні добрива прискорюють ріст рослин, сприяють збільшенню зеленої маси, а фосфатні – прискорюють дозрівання плодів. Але коли збирається врожай, з грунту виноситься велика кількість цих елементів.
Щорічно з урожаєм із кожного гектара поля виноситься у середньому 22, 2 кг Нітрогену, 8, 7 кг фосфор оксиду, 25, 38 кг калій оксиду. Тепер, я думаю, зрозуміло, чому в грунт необхідно вносити мінеральні добрива.
Але разом з цим не забувайте, що для сільськогосподарських районів найбільш характерним джерелом забруднень природних вод і грунтів є надлишок мінеральних добрив і пестецидів, які десятками років у величезних кількостях використовувалися на полях. Невелика кількість їх йшло на користь, а решта змивалося дощовими й сніговими водами, здувалося вітрами й осідало в річках, озерах, грунтах і грунтових водах, стаючи шкідливими компонентами екосистем.
Хімія втручається в усі сфери нашого життя. І це втручання досить часто має не лише позитивні наслідки. Хімію почали боятися і в усьому звинувачувати. Сподіваюся що після нашого уроку ви зрозумієте, що винна не хімія, а люди, які погано її знають.
При невмілому використанні речовин можна завдати величезної шкоди своєму здоров’ю і навколишньому середовищу
V. Домашнє завдання
Написати міні-доповідь про те, якої шкоди здоров'ю людини може завдати безграмотне використання добрив у сільському господарстві.
|