Мета уроку: поглибити знання учнів про атоми й молекули як складні структурні частинки речовини; на підставі будови атома дати поняття про хімічний елемент як визначений вид атомів; ознайомити учнів із сучасною українською номенклатурою; дати уявлення про поширення хімічних елементів у природі.
Тип уроку: комбінований.
Форми роботи: бесіда, розповідь.
Обладнання: періодична система хімічних елементів.
ХІД УРОКУ
I. Організація учнів до роботи
II. Перевірка домашнього завдання
1. Заслуховуємо спосіб розділення суміші: сіль + спирт + вода + залізні ошурки.
• Декантація і фільтрування.
• Дистиляція.
• Випарювання і кристалізація.
2. Кілька учнів на вибір пропонують свою суміш. Заслуховуємо спосіб розділення, обговорюємо запропонований варіант.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Згадаймо з курсів природознавства і фізики основні етапи розвитку вчення про будову атома.
1. Теорія атомів Демокрита.
2. Створення атомно-молекулярного вчення М. В. Ломоносовим і Дж. Дальтоном.
3. Ядерна модель будови атома Е. Резерфорда:
• Атоми складаються з позитивно зарядженого ядра й електронної оболонки.
• Заряд ядра атома і сумарний заряд усіх електронів однаковий. Атом електронейтральний.
• Електрони рухаються навколо ядра з різним запасом енергії, на різній відстані від ядра й утворюють енергетичні рівні.
Розглядаємо схему будови атома. Гідрогену, Гелію
• Ядро складається з протонів і нейтронів.
• Заряд ядра дорівнює порядковому номеру елемента в періодичній системі (заповнюємо схему).
Частинка атома
|
Позначення
|
Маса
|
Заряд
|
Протон
|
Р
|
|
|
Нейтрон
|
n
|
|
|
Електрон
|
e-
|
|
|
Отже, підіб’ємо підсумок.
Атом — найдрібніша електронейтральна частинка речовини, що складається з позитивно зарядженого ядра і негативно заряджених електронів.
— А що буде, якщо кількість протонів і електронів у атомі буде різною?
Він набуде заряду, причому якщо np < ne- , то негативного; np > ne-, то позитивного.
IV. Вивчення нового матеріалу
Вид атомів з однаковим зарядом ядра називається хімічним елементом.
Розгляньмо періодичну систему хімічних елементів. У ній з допомогою хімічних символів зображено всі хімічні елементи, відомі людині.
Хімічні символи в такому вигляді запропонував шведський хімік Й. Я. Берцеліус. Вони позначають першу літеру латинської назви хімічних елементів. Якщо назви кількох елементів починаються з однакової літери, то до хімічного символу додають ще одну літеру. Ці позначення хімічних елементів є міжнародними та зрозумілими хімікам та іншим ученим у всьому світі.
Крім хімічного символу елементи мають свої назви. Познайомимося з деякими з них за сучасною українською номенклатурою. (За підручником або схемою знайомимося з назвами, хімічними символами елементів і вимовою назв 20-ти елементів.)
У природі хімічні елементи поширені нерівномірно. Розгляньмо діаграму їх поширення у Всесвіті.
Вміст хімічних елементів у Космосі
Вміст хімічних елементів у земній корі
V. Закріплення нового матеріалу
1. Побудуймо схему будови атома Літію з допомогою періодичної системи.
Порядковий номер — 3, отже, заряд ядра Li +3, кількість електронів — 3. Схему можна зобразити так:
Самостійно складіть схему для Be.
Порядковий номер — 4.
Заряд ядра — +4.
Кількість електронів — 4.
2. Знайдіть у періодичній системі позначення нижченаведених хімічних елементів:
Ферум — Fe; Аурум — Au; Сульфур — S; Карбон — C.
3. З допомогою періодичної системи заповніть пропущені клітинки в таблиці.
Символ хімічного елемента
|
Назва хімічного елемента
|
Порядковий номер
|
Заряд ядра
|
Кількість електронів
|
N
|
|
|
|
|
|
Карбон
|
|
|
|
|
|
8
|
|
|
|
|
|
11
|
|
|
|
|
|
10
|
Si
|
|
|
|
|
VI. Підбиття підсумків уроку
• хімічний елемент — це вид атомів з однаковим зарядом ядра;
• іон — це заряджена частинка;
• довідалися назви хімічних елементів;
• познайомилися з періодичною системою хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
VII. Домашнє завдання
Прочитати параграф і відповісти на запитання.
|